2015/06/29

Pół metra na próbę

Kupując dzianiny przez internet zachowujemy przeważnie środki ostrożności. Kupujemy te pół metra na próbę, żeby zobaczyć co to, co się z tym dzieje. I co z tym kawałkiem potem zrobić? Ile można mieć kominów? Można też obszyć dzieci, na małą bluzkę wystarczy albo na 2 pary spodenek. A jeśli sobie to co?
Mam 2 mega proste letnie oszczędne propozycje.
  


Moje półmetrówki to cienka ok 230gr/m2 dzianina z pętelką, bawełna z elastanem, szerokości ok 170cm.

Pierwsza bluzka, szara, wycięta została klasycznie zgodnie z kierunkiem wzoru i prążkiem. Rękawki mają tyle długości, na ile wystarczyło po wycięciu ze złożonej na pół półmetrówki. Szyłam po praniu, więc bluzka ma ok 47cm długości. Nadaje się albo do spódnic z talią w talii lub do prezentowania światu brzucha, co jest zresztą akurat znów w modzie. Oczywiście można zrobić pliski z innej dzianiny, robić kombinacje alpejskie, ale tu jest studium półmetrówki sensu stricto.
Dekolt i dół zostawiłam surowe, rękawki podwinęłam dwukrotnie i zabezpieczyłam przeszyciem.


A potem pomyślałam, że drugie pół metra, białe krzyżyki, które przewidziałam dla siebie tak mi się podoba, że chcę wykorzystać jeszcze więcej materiału, maks oszczędności. Po chwili namysłu postawiłam na głowie sztukę i złożony pas materiału wylądował w pionie czyli gdybym miała nadrukowane pandy to leżałyby teraz na boczku, ale moje krzyżyki zniosły to bez uszczerbku na zdrowiu. Dzianina jest mocno elastyczna w obie strony i eksperyment miał szansę się udać - Bluzka Z Jednego Kawałka.


Spięłam dokładnie i gęsto szpilkami powstrzymując wywijanie się brzegów dzianiny. Pierwszy raz spotkałam się z tak równo przyciętymi materiałami! Nie musiałam równać brzegów.
Przeszyłam ściegiem prostym zostawiając na górze przy złożeniu otwory na ręce.
Potem złożyłam jeszcze raz na pół wzdłuż mojej bluzki i wycięłam podkrój dekoltu pogłębiając później przód. Właściwie to wycinałam dekolt w ten sposób już nie raz, jednak nie zdarzyło się to w poprzek dzianiny.
Po przymiarce ustaliłam, jaki kąt należy zrobić dla spadku ramion, zostawiając proste 5cm od podkroju dekoltu. Przeszyłam, odcięłam. I mam bluzkę z jednego kawałka! Na ostatnim zdjęciu widać, ile ścinków zostało po tych zabiegach.
Taką bluzkę można dowolnie wykończyć, zrobić wcięcie w talii. Ja na razie zostawiłam tak, surowo, lżej wygląda i dobrze mi się nosi. Bluzka jest luźna na górze, jeszcze bardziej w talii, lekko opina się na biodrach, bo teraz te ok 47cmx2 są obwodem i w biuście i w biodrach. Jednocześnie przy długości bluzki ok 80cm (170cm/2, po praniu lekko mniej + przycięcie dla wyrównania falującego brzegu) można ją uznać za prawie sukienkę, co spróbuję przetestować na plaży.


Zmykam do testów, bo właśnie się pakuję, ale przypomniało mi się, że jednak prowadzę blog :)
Udanych wakacji!

18 komentarzy:

 1. Sprytny manewr :) Nie wiem, która bluzka podoba mi się bardziej :)
  Ostatnio też miałam problem z 0,5mb tkaniny, ale u mnie sytuacja była mniej komfortowa, bo zebry miały tylko 140cm szerokości :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No tak, nie zawsze można zrobić takie manewry, a łączenia też można super ograć :)

   Usuń
 2. Jak chytrze, jak sprytnie! Pierwsza dla mnie za krótka, ale dwójka - mistrzostwo. I jakie nikłe marnotrawstwo materii:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też wolę białą, niemarnowanie level master ;) dzięki!

   Usuń
 3. Zdecydowanie wolę wersję "odwrotną"! :) Z pół metra jeszcze spódnice się dobrze szyje ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O tak, przy dobrych wiatrach szyjac spódnicę nie odetniemy ani kawałka, choć ja wolę ołówkowe niż marszczone :)

   Usuń
 4. Świetny pomysł na wykorzystanie tak małych kawałków materiału. Ja zazwyczaj jam mam tylko pół metra jakiejś dzianinki to w jednym ciuszku łącze po prostu dwie różne. A tu taki sprytny myk ;-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Chciałam uniknąć łączenia wzorów stąd cała akcja, przy gładkich dzianinach to fajnie wygląda, ale 2 wzory to już za dużo na moją głowę; )

   Usuń
 5. Genialnie! Rzeczywiście mega-proste sposoby na wykorzystanie małych ilości. Ta biała dzianina bardzo mi się podoba :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też jest moją faworytką, gdyby jeszcze była jej odwrotność to obszylabym się od góry do dołu :D dziękuję :)

   Usuń
 6. To tez kwestia wzoru. Bo gdyby taki zabieg zrobić z pandami, z którymi także kombinowałam, leżałyby boczkiem na bluzce/sukience;) Krzyżyki na białym wymiatają ale przez najbliższe min. 2 miesiące jestem na tkaninowym i ciuchowym detoksie:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak pisałam, nie przy każdym wzorze się to sprawdza, chociaż śpiące pandy byłyby oryginalne :D ja ogólnie szyję dość mało, bo nie chcę mieć zawalonej szafy, której pilnuję a i tak wiecznie jest do odchudzania, ale jak wrócę z wakacji uwolnię w końcu pomysły z głowy, bo czasu będzie więcej nareszcie :))) pozdrowienia!

   Usuń
 7. Są idealne! Takie lubię najbardziej!

  OdpowiedzUsuń
 8. Bluzeczka numer dwa bardzo mi się podoba. Kto by pomyślał, że można w taki prosty sposób stworzyć coś tak fajnego!

  OdpowiedzUsuń
 9. Świetne są! Genialny dowód na to że mając niewiele i niewielkim nakładem pracy (nie mylę się, nie?) można osiągnąć rewelacyjny efekt!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję :) tak, więcej było wymyślania, jak tak prosto zrobić ;)

   Usuń